UDOSTĘPNIJ
fot, wikimedia commons

Kaczyński odniósł wielkie zwycięstwo w boju z opozycją? Niemieckie media zaczynają zmieniać front i przekonywać, że może zamiast krytykowania polskich władz, zacząć „dialog z polskimi władzami”. „A może on ma rację?” – pyta Die Welt. Niespotykane dotąd pozytywne opinie na temat polityki Kaczyńskiego wskazują na jego tymczasowe zwycięstwo w boju z opozycją. 

„Die Welt” jest flagowym tytułem koncernu Axel Springer na rynku prasy opiniotwórczej, który określa się jako „liberalno-kosmopolityczny”. W głośnym tekście przekonuje, że rząd PiS ma stabilną większość w parlamencie i pełne prawo do rządzenia. Zaznacza, że wielu Polaków, w tym autor listu otwartego do mediów, „chwali rząd za efektywną politykę prorodzinną, zwalczanie korupcji, uszczelnienie systemu podatkowego, ograniczenie drenażu polskiej gospodarki przez zagraniczny kapitał, jak i wyrównywanie szans na awans poprzez inną politykę socjalną„, a w przytoczonych argumentach „jest coś na rzeczy„.

Gazeta podkreśla również, że antyimigracyjna polityka polskiego rządu jest popierana nie tylko przez większość Polaków, Czechów i Węgrów, ale również „cieszy się rosnącą akceptacją w Niemczech„.

Czas przemawia na korzyść tego rodzaju polityki. Określanie odmowy przyjęcia uchodźców mianem ksenofobii czy nawet absurdalnym pojęciem rasizmu jest wygodne, ale bezużyteczne – przekonuje Die Welt.

Gazeta nie zgadza się również z opinią, że Jarosław Kaczyński nie ma żadnej koncepcji. Przekonuje wręcz, że to człowiek o żelaznej konsekwencji. Zachęca do dialogu niemieckich władz z PiS-em i przygotowaniu się na „dłuższą erę Kaczyńskiego”.

Zmiana tendencji w niemieckich mediach pokazuje, że Jarosław Kaczyński najprawdopodobniej wygrał batalię z opozycją, która do tej pory miała żelazne wsparcie ze strony czołowych zagranicznych mediów bombardujących polski rząd „za naruszanie prawa i odejście od demokracji„. Jednakże, skandale, które w ostatnich dniach nadszarpnęły jej pozycję oraz brak ustępstw ze strony rządu są zauważalne przez zagraniczne media, które zaczynają zmieniać front i powoli oswajają się z myślą, że Prawo i Sprawiedliwość przez dłuższy okres będzie rządzić Polską.

PiS nadal jest mocno krytykowany w zagranicznych, liberalnych mediach, ale zwrot w niemieckiej prasie pokazuje, że prasa za Odrą powoli przestaje wierzyć w rychły upadek rządów Prawa i Sprawiedliwości nad Wisłą. Niespotykane dotąd pozytywne opinie na temat polityki Kaczyńskiego wskazują na jego tymczasowe zwycięstwo.

Redaktor naczelny Pikio.pl, Albert Wójcik

Cytaty przetłumaczone przez Bartosza Dudka.

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również