UDOSTĘPNIJ

Robin Hood był wrednym socjalistą. Janosik też. Niemoralne jest by zabierać bogatym, by dawać biednym ? przekonuje się o tym np. ktoś, kto się bogaci i dostrzega, że on na bogactwo zapracował swoją ciężką pracą i niby dlaczego miałby się dzielić z bezrobotnym sąsiadem? W takiej sytuacji biedny przeje pieniądze. Należy dać biednym wędkę, nie rybę. Stworzyć warunki do zarabiania, nie grabić bogatych i tak biednych uzależniać. Czemu o tym piszę?

Janosikowe to podatek, który płacą bogate gminy na rzecz biedniejszych: idealne rozwiązanie dla ludzi typu Piotr Szumilewicz. Zabierzmy tym, co mają łeb na karku i potrafią robić kasę i dajmy tym, którzy są niegospodarni i nie potrafią przyciągać przedsiębiorców (czyli po ichniemu, czerwonemu: ?niech ci, co mają więcej, podzielą się z tymi, którym się nie udało. Jakim prawem oni mają sobie kupić nowe tramwaje, skoro nasze dzieci nie dostają w szkole nawet szklanki mleka?!?).

Jak ta utopia wygląda w praktyce? Jak cały socjalizm: Samorząd bogatego Mazowsza nie ma pieniędzy na to, by zapłacić ten haracz. Brakuje w kasie 400 mln zł. Dokładnie tyle, ile Rząd przeznaczył na pożyczki w budżecie właśnie na ten cel dla całego kraju. Za niezapłacenie janosikowego jest kara.

W ubiegłym roku Mazowsze miało zapłacić 661 mln haraczu, jednak (między innymi) z tego powodu samorząd stanął na krawędzi bankructwa i we wrześniu przestał spłacać raty. Z tego powodu prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej zawiadomił Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji o tym, że w mazowieckim urzędzie marszałkowskim naruszono dyscyplinę finansów publicznych ? a to nie byle jakie przewinienie. I nie też to wina tego prezesa ? po prostu stosował prawo spłodzone przy Wiejskiej. Rzecznik dyscypliny finansów ma czas do 3 czerwca na podjęcie decyzji o tym, czy wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Czy takie ?uczciwe? prawo zachęca gminy do bogacenia się a zarządzających nimi do kreatywności i zaangażowania w tym kierunku? Wręcz przeciwnie. Jedyny przekaz bijący z tego obrazka to: ?nie zarządzaj gminą zbyt dobrze, by Twoja gmina nie była lepsza od innych, bo wtedy zapłacisz za to podatek i zbankrutujesz?. Janosikowe działa jak komunizm: czyni wszystkich równo, tak samo wszystkich równo biednymi.

P.S.
Informacje o tym przeczytałem w dzisiejszym wydaniu stołecznego Metra. Tam jednak nie były przedstawione, jak powyżej opisałem ? jako absurd. Jedyną konkluzją było to, że winny ? marszałek Adam Struzik (PSL) ? nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności przed zakończeniem się kampanii wyborczej do europarlamentu, czyli 25 maja. Wszystko można czytać, ale z odpowiednim pryzmatem?

Dziękuję,
Kacper Krojna,
Kongres Nowej Prawicy.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł„Niespodziewany wynik, KNP ponad progiem, Palikot pod” Kogoś to jeszcze dziwi?
Następny artykułKorwin-Mikke rozkłada Michnika na łopatki
Kacper K.
Korpopionek, Student WPiA UG, publicysta. Krytyk islamu, przeciwnik relatywizmu, wróg lewactwa.

Zobacz również