UDOSTĘPNIJ
źródło: pixabay.com

Awigdor Lieberman, minister obrony Izraela, przestrzegł Żydów zamieszkałych we Francji przed przebywaniem w tym kraju. Lieberman stwierdził, że we Francji kwitnie antysemityzm, a jeśli Żydzi chcą, by ich dzieci i wnuki także były Żydami, mają osiedlić się w Izraelu.

Ostre słowa Liebermana o Francji są spowodowane nachodzącą konferencją dotyczącą pokoju na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się 15. stycznia w tym kraju. Udział w niej wziąć mają przedstawiciele 70 państw, którzy rozmawiać będą m.in. na temat konfliktu między Izraelem a Palestyną.

Na konferencji nie będzie natomiast przedstawicieli Izraela i Palestyny, co ma być sugestią ze strony wspólnoty międzynarodowej, która popiera istnienie dwóch odrębnych państw. Takiego rozwiązania nie popiera całkowicie strona izraelska. Lieberman stwierdził, że spotkanie oficjeli nie będzie konferencją pokojową, a „sądem nad Izraelem”.

 – To nie konferencja pokojowa, lecz sąd nad państwem Izrael. To nowa wersja procesu Dreyfusa, gdzie państwo Izrael i naród żydowski zasiada na ławie oskarżonych. To jawny antysemityzm – grzmiał podczas spotkania z członkami swojej partii minister.

Sprawa Dreyfusa, o której napomknął minister, odnosi się do procesu Alfreda Dreyfusa – Żyda, który był kapitanem ze sztabu generalnego armii Francji pod koniec XIX wieku. W 1895 został skazany na dożywotnie zesłanie przez fałszywe oskarżenie o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Zrehabilitowano go w 1906 roku. Sprawa odcisnęła jednak piętno w społeczeństwie Francji i do dziś używana jest jako przykład francuskiego antysemityzmu.

Co więcej, francuskie władze chcą po konferencji zaprosić premiera Izraela i prezydenta Palestyńczyków do przedstawienia im wypracowanego zdania wspólnoty międzynarodowej. Benjamin Netanjahu, premier Izraela, nie ma jednak zamiaru spotykać się z Mahmudem Abbasem, przywódcą Palestyńczyków. Netanjahu jest bowiem wielkim wrogiem wtrącania się społeczności międzynarodowej w sprawy izraelsko-palestyńskie.

Jak stwierdził izraelski szef resortu obrony, jedyną słuszną odpowiedzią na „spisek międzynarodowy” będzie osiedlenie się zamieszkałych we Francji Żydów w Izraelu. Co więcej, Lieberman stwierdził, że jeżeli Żydzi mieszkający we Francji chcą, by ich dzieci i wnuki także były pełnoprawnymi Żydami, muszą przeprowadzić się do żydowskiego państwa.

pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również