UDOSTĘPNIJ
fot. John Thys/AFP/Getty Images

Szef islandzkiego rządu, Sigmundur Gunnlaugsson, zapowiedział nieoficjalnie, że Islandia nie jest już zainteresowana wstąpieniem do Unii Europejskiej i przestaje prowadzić rozmowy na temat akcesji.

Według islandzkiego premiera, wszelkie ustalenia między Brukselą a Reykjavikiem podjęte po 2009 są nieaktualne. Jest to konsekwencja objęcia władzy przez nowy centroprawicowy rząd, który stawia sobie inne cele niż poprzedni, lewicowy.

Według Gunnlaugssona, od momentu gdy Islandia rozpoczęła rozmowy akcesyjne, Unia Europejska zmieniła się w sposób drastyczny i nie jest już tym do czego Islandia chciała przystąpić.

Zdaniem obserwatorów oficjalne potwierdzenie tej zapowiedzi może wywołać ostre protesty prounijnych polityków w Islandii, którzy wciąż tworzą liczącą się grupę.

Islandia rozpoczęła rozmowy akcesyjne w 2009 roku. W tym czasie, jako kandydat na członka UE przystąpiła do strefy Schengen. Jest także członkiem NATO i EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

źródło: forsal.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułGroźby zamachów bombowych w lubuskich urzędach
Następny artykułFrancja: 50 aktów agresji wobec meczetów! Eskalacja konfliktu: „Śmierć Arabom”
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również