UDOSTĘPNIJ

„Apelujemy do władz wszystkich miejscowości, w których znajdują się „Pomniki Wdzięczności” Armii Czerwonej, aby podjąć ten wysiłek i pozbyć się tego dziedzictwa” – mówił wiceprezes IPN Paweł Ukielski.

W ten sposób IPN odniósł się do sprawy demontażu pomnika w Pieniężnie, którą ostro skrytykowała rosyjska ambasada. wiceprezes IPN zapowiedział, że jeśli inne miejscowości będą chciały podjąć podobne działania, to w razie wątpliwości historycznych mogą się zwrócić do IPN.
Oprócz tego IPN wysłał paczkę do rosyjskich dyplomatów. Znajdowała się w niej monografia naukowa dotycząca pomników ku chwale Armii Czerwonej znajdujących się w Polsce.

„To jest oczywiście decyzja ambasady rosyjskiej, czy chcą podgrzewać atmosferę, czy też trafią do nich argumenty racjonalne, rzeczowo opisane w naukowej monografii” – mówił Ukielski.

Wiceprezes podkreśla, że chodzi tylko o pomniki znajdujące się poza cmentarzami żołnierzy Armii Czerwonej. Tych jest w Polsce około 100.

jo, źródło: rmf24.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułIrlandzka gazeta: Polacy nie mogą zaprzeczyć swojej roli w Auschwitz
Następny artykułRosja chce zbudować bazę na Białorusi
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również