UDOSTĘPNIJ

Podczas łódzkiego protestu Ruchu Narodowego oraz Kongresu Nowej Prawicy przeciw rzekomym fałszerstwom wyborczym, policjant dowodzący akcją stwierdził, że „Szczerbiec” jest symbolem faszystowskim. Posiadacza flagi z symbolem policja próbowała zabrać na komendę, aczkolwiek po interwencji narodowców dowódca odstąpił od pomysłu i skończyło się jedynie na spisaniu narodowców.

Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny królów Polski, który według legendy został wyszczerbiony na bramie Kijowa przez Bolesława Chrobrego, w okresie dwudziestolecia międzywojennego był symbolem Obozu Wielkiej Polski, Stronnictwa Narodowego, a w czasie okupacji – Narodowych Sił Zbrojnych. Obecnie, wykorzystywany jest przez niektóre środowiska odwołujące się do tradycji ruchu narodowego.

Nie jest to symbol faszystowski. Poniżej film z akcji.

41 KOMENTARZY

 1. Michał Stankowski "jak by byli Polakami powiedzielei by nie pozdro" – powiedział gościu z firmy "Szlachta nie pracuje" (y) Stary za niewykonanie rozkazu policjanci mają spoore problemy… Na jego miejscu Ty, ja i masa innych Polaków zrobiła by to samo bo każdy patrzy żeby utrzymać swoją rodzinę, swój dom i swoich bliskich a nie być Polakiem w twoim tego słowa znaczeniu i olać rozkazy. Rozumiem są pewne granice niektórych rzeczy nikt by z nas nie zrobił nawet wiedząc, że ucierpi na tym nasza rodzina…Pomijając fakt że akurat ten policjant okazał się kompletnym nieukiem i burakiem gadającym głupoty… ;)

 2. Paweł Łochina Ta jak im każą strzelać do cywilów z gumowych kulek na Marszu Niepodległości bo jakiś Platfus z góry sobie tego życzy to wszystko jest w porządku .Przypominam żołnierze niemieccy podczas II wojny światowej też wykonywali rozkazy (w szczególności wzorowo w Oświęcimiu
  )

 3. Adrian Mazur Dlatego mówię tutaj o niektórych rozkazach które się wykonuje tj. zadania nakazane do zrobienia służbom nie nękające ludzi… Nikt tu nie mówi żeby holocaust wspierać i robić bo tak im ktoś każe… Gdybyś pracował w takich służbach i dostał 2 rozkazy aresztować kogoś za coś, zabić kogoś bo tak, to logiczne że pierwszy rozkaz byś wykonał bo jest to normalne zadanie w policji natomiast to drugie na 100% byś zignorował i się sprzeciwił… A co do marszu to lepiej przemilczeć ten temat bo co rok cała atmosfera ( i warszawa z resztą) jest rozwalana przez część marszu (bande debili przychodzących się potłuc i podewastować zamiast świętować ten wielki dzień…)

 4. Swastyka to symbol szczęścia, ale używany powszechnie przez faszystów.
  Szczerbca używają powszechnie nacjonaliści… policjant miał poniekąd rację.
  Prawda jak zwykle leży pośrodku, zacząłbym w ogóle od tego, że żadne symbole nie powinny być "zabronione", ani też nie powinny podlegać żadnej szczególnej ochronie; bo prowadzi to jedynie do takich sytuacji j/w.

 5. Paweł Gruszeczka nie, ale na odwrót już tak.
  Ludzie mają jednak tendencję do stosowania uproszczeń, tak jak ten policjant – trochę się mu nawet nie dziwie.
  Powtórzę się – sprawy by nie było, gdyby nie było ani zakazów, ani szczególnej ochrony dla żadnych symboli i tu dopatruję się prawdziwego problemu, bowiem nikt nie musiałby dokonywać oceny "legalności" jakiegokolwiek symbolu.

 6. Irena Kiersztan Pani Ireno swastyka, a swastyka nazistowska jednak różnią się od siebie. Ta druga jest odwrócona o 45 stopni. I gdyby poświęciła by pani chwilę na przestudiowanie historii przed rozpoczęciem II Wojny Światowej, nie wypisywała by pani swoich nietrafionych przemyśleń.

 7. Damian Szwed Czy Ty sobie jaja robisz? "Policjant miał poniekąd rację" – jak masz takie pierdoły opowiadać, to naprawdę zaprzestań wchodzenia do internetu. Jeżeli coś nie jest symbolem faszystowskim, nazistkowskim, to uznaniowo nie można sobie pod to podciągać czego sobie ktoś zażąda/co mu się podoba. ;)

 8. Irena Kiersztan Bardzo błędne myślenie. Sama swastyka faktycznie jest symbolem szczęścia. Różnica polega na białym kole oznaczającym białą rasę i czerwone tło niemieckiej swastyki oznaczające dominację. Pozdrawiam.

 9. podczas kolejnej łodzkiej demontracji przeciw wyborczym fałszerstwom policjant spisywał działaczy RN bo posługiwali się symbolem którego funkcjonariusz nie znał i nie rozumiał . I znów o Łodzi będzie głośno w niemiłym kontekście . Choć jestem daleko to solidaryzuję się całkowiecie z młodzieżą RN i KNP walczącą o prawa swoje i innych

 10. Szczerbiec wpisany jest na "listę symboli faszystowskich". Obok swastyki i innych. I policjant, który pewnie podstawówkę skończył, o Szczerbcu słyszał. Ale chcąc nie chcąc, rozkazy wykonywać musi. Natomiast ten, kto konstruuje "listę symboli zakazanych" i wydaje policjantom rozkazy, polskich szkół nie kończył. Tylko uczył się w Moskwie, Berlinie lub w Tel-Awiwie. No to skąd ma wiedzieć, co to jest?

 11. Czy tęcza na fladze też wzbudziłaby u policjantów tyle podejrzeń. Nie upraszczajmy ,ze policjanci to …oni są szkoleni kogo zatrzymywać, kogo spisywać itp. Taki policjant na ulicu to narzędzie mocodawców.

 12. Starsza Pani podsumowała sytuację idealnie. Patriotyzm, zdrowy wzór rodziny jest szykanowany z każdej strony. Jakoś odmieńcy krzyczą i robią co chcą i jest ok. Na szczęscie społeczeństwo zaczyna budzić się z tego chorego letargu.

 13. Nikt nie jest alfa i omega,dam sobie reke uciac ze pilicjanta nie uczyli nigdy o jakichs szczerbcach. Jestem rocznik 86 i u mnie historia zatrzymala sie na 20leciu miedzywojennym… taki byl program…. podobalo sie mi ze policjant nie poszedl w zaparte i. Nerwy mial ze stali. Powinien zostac nowym rzecznikiem policji

 14. Nikt nie jest alfa i omega,dam sobie reke uciac ze pilicjanta nie uczyli nigdy o jakichs szczerbcach. Jestem rocznik 86 i u mnie historia zatrzymala sie na 20leciu miedzywojennym… taki byl program…. podobalo sie mi ze policjant nie poszedl w zaparte i. Nerwy mial ze stali. Powinien zostac nowym rzecznikiem policji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ