UDOSTĘPNIJ

Piotr Ikonowicz udzielił wywiadu portalowi Gazeta.pl. Lewicowy działacz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej przekonuje, że w Polsce bogaci wciąż mają władzę nad biednymi i nie zmieni tego ani PiS, ani KOD. 

Ikonowicz głośno podkreśla, że jest lewicowcem, ale słowo „lewica” jest w Polsce obelgą przez działalność Leszka Millera i jego partii. Uważa, że sprężyną prawicowej wizji jest egoizm.

– W pewnym momencie trzeba zacząć zmieniać system. Żeby dać ludziom szansę być dobrymi dla siebie nawzajem. W wyścigu szczurów to różnice majątkowe powodują, że jedni mają władzę nad drugimi. To jest władza kamienicznika nad lokatorem, pracodawcy nad pracownikiem. Opcja liberalna tego nie zmieni. Masowo wychodzą na ulice: KOD, PO, Nowoczesna. Ale ani oni, ani wszyscy niezrzeszeni ludzie, którzy idą w tych marszach w dobrej wierze, nie mają programu, pomysłu – mówi Ikonowicz.

Ikonowicz nie wierzy, że KOD może pomóc ludziom, ponieważ przekonuje, że nasz kraj składa się głównie z ludzi niezamożnych, których podstawowym zmartwieniem nie jest Trybunał Konstytucyjny.

– Depresja jest w Polsce chorobą społeczną, bo ludzie są bez przerwy w sytuacji kryzysowej. 20 proc. rodzin wydaje około 130% swoich dochodów, czyli są w łapach lichwiarzy. To są dane GUS. Dla tych rodzin taki transfer socjalny, jak 500+, to jest możliwość powrotu na powierzchnię i np. założenia konta bankowego.

Na pytanie o powiększanie zadłużenia państwa, Ikonowicz odpowiada:

– Po to, żeby dzieci miały buty, miały zapłacone kolonie i tak dalej. PiS zauważył – a PO nie – że bieda w Polsce ma twarz dziecka. Ja to wiem, bo bronię tych dzieci przed bezdomnością. 

– Większość najbogatszych korzysta z cudzej pracy i wcale tak znowu na tę kasę nie harowała. To ktoś ciężko harował, żeby oni ją mieli. W krajach cywilizowanych, demokratycznych, wielu bogatych chełpi się tym, że płacą wysokie podatki i społeczeństwo ma z nich pożytek. Ale do tego poziomu musimy dojść. Ja nie potępiam kogoś, kto ma biznes. Nie jestem jakimś bolszewikiem! Chociaż akurat pomysł Ziobry, żeby kogoś złapanego na przekrętach puścić z torbami, zabrać cały majątek, nie jest zły – komentuje Ikonowicz.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSzturm lewicowych aktywistów na przejście graniczne. Chcieli wpuścić imigrantów (video)
Następny artykułBezpieczeństwo na ŚDM? Kempa: Mamy pakt z Janem Pawłem II
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również