UDOSTĘPNIJ

Pan Wojciech Engelking nie zrozumiał listu jaki 25-letni Damian Duszczenko napisał do premier Ewy Kopacz. Nie zrozumiał, bo podobnie jak rząd „rżnie głupa”. To rząd ustalił, że jedyną drogą do zdobycia dachu nad głową jest kupno mieszkania w kredycie hipotecznym. Wzmiankowana przez Engelkinga kompleksowa nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów i przeciwdziałaniu bezdomności otwiera możliwość finansowania masowego budownictwa czynszowego z budżetu centralnego. I to ze środków, które obecnie rząd przeznacza na dopłaty do kredytów hipotecznych, zaniedbując budownictwo komunalne.

Damian nie marzy o własności. Przeciwnie, wykpiwa owo marzenie o posiadaniu mieszkania na własność. Ale ironii Engelking nie lubi. Młody człowiek, którego nie stać na kupno własnego kąta, nie jest też w stanie z pierwszych, niskich zwykle zarobków takiego mieszkania wynająć. Musi więc mieszkać w kołchozie, albo emigrować. Engelking uważa, że gnieżdżenie się wielu młodych ludzi pod jednym dachem to „styl życia” a nie konieczność. Podobnie jak wielu bezczelnych liberałów nazywa bezdomność „stylem życia”, choć już dawno wiadomo, ze ludzie trafiają na bruk z biedy i wbrew własnej woli.

Sam wynajmuję mieszkanie na wolnym rynku. Płacę 2000 zł za 60 metrów na Pradze i bardzo często zalegam z czynszem. Należę bowiem do coraz większej grupy ludności o nieregularnych i zbyt niskich dochodach. Dlatego żaden bank nie udzieli mi kredytu hipotecznego, podobnie jak większości polskiej młodzieży.

Problemem, o którym Wojciech Engelking nie wspomina, są spekulacyjnie zawyżone ceny mieszkań i ich wynajmu. Damian w swoim tekście upomina się o budownictwo czynszowe, bo duża podaż mieszkań pod wynajem oznacza spadek cen na rynku do poziomu, który nie będzie stawiał młodych ludzi wobec konieczności emigracji, aby się usamodzielnić i założyć rodzinę.

I to dlatego w każdy piątek, my działacze i sympatycy Ruchu Sprawiedliwości Społecznej stoimy przy metrze Centrum z tabliczkami: „Nigdy nie będziesz mieć mieszkania”.

Artykuł pierwotnie pojawił się na portalu Strajk.eu

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNorwegia: Kościół ma zapłacić 4,6 mln EUR
Następny artykuł„Kondominium style”, grepsy ze słów Grzegorza Brauna robią furorę w sieci
Piotr Ikonowicz

Piotr Ikonowicz – polityk, dziennikarz i publicysta. Prowadzi Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, która udziela darmowych porad prawnych osobom ubogim. Przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej

Zobacz również