UDOSTĘPNIJ

Jestem człowiekiem zajętym i nie lubię marnować czasu na oglądanie wolnorynkowych filmików. Tym razem zrobiłem wyjątek, bo zobaczyłem, że ktoś chce zaprosić do poważnej rozmowy człowieka z Piwnica.tv. Łamię więc swoje zasady i spróbuję pokrótce pokazać co jest nie tak z tym ?ekonomicznym? filmikiem.

Otóż kolega posłużył się niezłą mapą wydatków publicznych, ale chyba zapomniał wspomnieć, że niezbędne polskie wydatki to nie tylko świadczenia społeczne (źle policzone), bezpieczeństwo i wojsko (ponownie źle policzone). Oprócz nich są jeszcze administracja centralna (chyba że postulowane przez KNP 6 ministerstw będzie prowadzone non profit) oraz samorządowa (15,5 mld zł w 2011), o której nasz internetowy ?ekspert? najwyraźniej zapomniał. Jest także składka do Unii Europejskiej (14,7 mld zł) oraz administracja podatkowa (5,2 mld zł). I ponownie: czyżby aparat fiskalny miał pracować za darmo? Może powinniśmy zatrudnić ochotników, którzy w wolnym czasie będą kontrolować firmy i obliczać należny podatek. ?Zapomniało? mu się też o obsłudze długu publicznego, na co wydaliśmy 36 mld złotych w 2011 r. Obsługa długu w Polsce nie polega na jego stopniowym spłacaniu, a raczej opłacaniu odsetek. Przypomnę, że KNP obiecuje spłacić długi państwa, zarówno jawne (dług publiczny) jak i ukryte (zobowiązania systemu emerytalnego).

Dalej próbuje czarować, że nawet po włączeniu wydatków na pomoc społeczną (25 mld zł) i służbę zdrowia (68 mld zł) wydatki wyniosą połowę tego, co dziś wydaje sektor publiczny. Nie bardzo rozumiem co tutaj robią wydatki na służbę zdrowia. Czyżby odpłatna danina publiczna (składka) miała być zastąpiona nieodpłatną (podatkiem)? Dziś ubezpieczenie zdrowotne mają ubezpieczeni, którzy za nie płacą. Najwyraźniej on chce to zmienić i finansować służbę zdrowia z podatków. Dla mnie jest to nielogiczne. Trzeci wariant ?obliczeń? powiela błędy poprzednich dwóch, a dodaje publiczną edukację i szkolnictwo wyższe. Trochę szkoda klawiaturę strzępić.

Dalej jest jeszcze lepiej, ponieważ usiłuje on pokazać, że dzięki jego cięciom można znieść składkę zdrowotną, składki społeczne oraz zlikwidować deficyt. Tutaj potwierdza się moje przypuszczenie: wolnorynkowiec chce zastąpienia składki podatkiem, dzięki czemu zniknie wykluczenie niektórych Polaków z systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Jako lewicowiec mogę tylko przyklasnąć.

Argumentum ad absurdum nie wypada używać człowiekowi próbującego uchodzić za poważnego. Dlaczego zawsze spotykam się z ?skoro podatki są dobre to dlaczego nie ma 100% stawek podatku?? Dlaczego korwiniści i inne żyjątka nie mogą pojąć, że podnoszenie podatków powyżej pewnego poziomu jest kontrproduktywne? Typowe dla korwinistów niezrozumienie rzeczywistości i sposobu myślenia przeciętnego człowieka.
Nieco później niezawodne Piwnica.tv pokazuje, że kompletnie nie rozumie co chce zrobić KNP. Dzisiaj obciążenia są mnie lub bardziej proporcjonalne. Moim zdaniem za bardzo, powinny być przesunięte w stronę bogatych i korporacji. Biedni i klasa średnia płacą wyższy VAT, nieco bogatsi wyższy PIT, poza tym są inne źródła dochodów, takie jak dywidendy przedsiębiorstw państwowych i spółek akcyjnych (które mają zostać sprywatyzowane), akcyzy i cła, które nie dotykają każdego ?po równo? jak postulowany przez KNP podatek pogłówny ? na przykład, człowiek, który nie posiada samochodu mniej wydaje na utrzymanie dróg. Dlaczego zarabiający 2000 zł na rękę ma oddać połowę na obsługę emerytur, a zarabiający 10000 zł tylko 10%? Warto też wiedzieć o średniej: 10 pracowników z minimalną i jeden prezes z dwudziestokrotnością ich pensji daje przeciętnie 2500 zł na rękę. Z Kulczykiem średnio powodzi nam się świetnie. W ten sam sposób działa średnia pensja krajowa, powyżej której zarabia  ok. 35% ludzi. Reszta dostaje mniej, według MPiPS co czwarty pracujący płaci składki społeczne od co najwyżej minimalnej krajowej. Z czego mają płacić ten pogłówny?

I ponownie brakuje zrozumienia działania przechodzenia z etatu na śmieciówkę. Czy rezygnując z etatu pracownik dostaje do ręki różnicę między wydatkami na etat i na umowę-zlecenie czy o dzieło? Bynajmniej. Może dostać podwyżkę, jednak zwykle nie jest to całość oszczędności przedsiębiorcy.
?Wszystkie umowy są podpisane na kwoty brutto?.
Ktoś powinien mu powiedzieć, że oprócz składek pracownika są jeszcze składki przedsiębiorcy.

Podsumowując: straciłem 22 minuty, choć cały filmik mógłby trwać najwyżej 7. Dużo lania wody i chwytów erystycznych, mylenia pojęć i ogólnego zaczadzenia umysłowego. Współczuję oglądającym ten kanał.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułW Państwie Islamskim znaczą domy chrześcijan. Apel do lewicy
Następny artykułDwa podstawowe błędy socjalizmu
Piotr Kosiński
Pepeesowski socjalista. Inteligent pracujący. Kopalnia statystyk i analiz, choć te ostatnie są doceniane tylko przez lewą stronę. Bezlitosny pogromca zaniżających poziom wypowiedzi z prawa i lewa. Krytykował SLD zanim to było modne.

34 KOMENTARZY

 1. Bardzo dużo przekłamań i niezrozumienia programu Kongresu Nowej Prawicy. Poświęciłem 5 minut na przeczytanie tego artykułu i nie żałuję. Dowiedziałem sie o kolejnym ze sposobów manipulacji i wszyscy mamy tu antyprzykład przemyślanego artykułu. Próbuje pan wytłumaczyć słowa pana z podziemna.tv na bazie pańskiej zd*** wziętej teorii funkcjonowania państwa rzekomo proponowanej przez nową prawicę.

 2. Szkoda komentować tych wypocin. Zamiast "tracić" 22 min na oglądanie i później tracić, kto wie, ile czasu na nagryzmolenie tego czegoś powyżej, mogłeś wykorzystać ten czas znacznie efektywniej. Np. wejść na 10p i skacząc uszczęśliwić przynajmniej kilka osób. A tak to tylko się namęczyłeś i udało Ci się przy tym pochwalić w internecie, że jesteś kompletnym idiotą.

 3. No to objaśnij miszczu, na czym te przekłamania polegają? Tak często korwiniści zarzucają niezrozumienie innym, ale jeszcze żaden nie rozwinął tego łączenie bonzami partyjnymi typu Wilk, co dobitnie świadczy o mierności tej partii.

 4. No to objaśnij miszczu, na czym te przekłamania polegają? Tak często korwiniści zarzucają niezrozumienie innym, ale jeszcze żaden nie rozwinął tego łączenie bonzami partyjnymi typu Wilk, co dobitnie świadczy o mierności tej partii.

 5. Piotr Trzpil

  __1. "Dziś ubezpieczenie zdrowotne mają ubezpieczeni, którzy za nie płacą. Najwyraźniej on chce to zmienić i finansować służbę zdrowia z podatków. Dla mnie jest to nielogiczne. "

  _ad.1 Dziś już częściowo emerytury są finansowane z budżetu państwa , sytuacja będzie ulegać zmianie jednak będzie coraz gorzej co wyraźnie przedstawia wskaźnik urodzeń jak i inne nieprzychylne nam dane związane z funkcjonowaniem systemu emerytalnego w obecnej formie. Lewicowa Logika.

  __ 2. "Dlaczego korwiniści i inne żyjątka nie mogą pojąć, że podnoszenie podatków powyżej pewnego poziomu jest kontrproduktywne? Typowe dla korwinistów niezrozumienie rzeczywistości i sposobu myślenia przeciętnego człowieka."

  _ad.2 Kongres Nowej Prawicy najlepiej ze wszystkich partii rozumie że podatki trzeba obniżać, wielokrotnie tłumaczyli co to jest krzywa Laffera, jak pozytywny wpływ na gospodarkę ma obniżka podatków wspomagając się nieraz obliczeniami Republikanów i KoLibra a autor artukułu próbuje ten argument przytoczyć przeciwko nowej prawicy – żałosne.

  __3. "I ponownie brakuje zrozumienia działania przechodzenia z etatu na śmieciówkę. Czy rezygnując z etatu pracownik dostaje do ręki różnicę między wydatkami na etat i na umowę-zlecenie czy o dzieło? Bynajmniej. Może dostać podwyżkę, jednak zwykle nie jest to całość oszczędności przedsiębiorcy."

  _ad. 3 Pan z Podziemna.tv wcale nie mówił o jakimś przechodzeniu z umowy o pracę na śmieciówkę. (przy tym temacie pan Piotr Kosiński wykazał się wybitnymi umiejętnościami słuchania ze zrozumieniem) Otóż mowa była ciągle o pracy na etacie i hipotetycznej sytuacji obniżenia kosztów pracy. Umowa o prace nie uległa by zmianie lecz na podstawie tej właśnie umowy, naliczane byłyby o wiele mniejsze koszty.

  ___

  To się panie miszczu Piotr Trzpil musisz zaspokoić tymi trzema spośród wielu przykładów zawartych w tym tekście. Nowa prawica ukazuje niedołężność i niewydolność obecnego systemu przedstawiając również alternatywę potwierdzoną faktami historycznymi (chilijski cud, zmiany gospodarcze Margaret Thatcher i wiele innych) tak niewygodnymi dla wiodących mediów. Ale co rozsądniejsi ludzie widzą w większej wolności gospodarczej ratunek dla wszechobecnego braku perspektyw.

 6. Piotr Trzpil Oho! widzę, że się znalazł wielki obrońca uciemiężonych. Jeśli chodzi o ten artykuł to było to czytanie nie "ponad" a znacznie poniżej mojego inelektu. Mimo to nie bolało za bardzo. Widzę za to, że ty masz ból dupy straszny, bo atakujesz tutaj każdego, kto nieprzychylnie skomentował te wypociny. Czyżby autor miał "lewy" profil… :P

 7. Piotr Trzpil Oho! widzę, że się znalazł wielki obrońca uciemiężonych. Jeśli chodzi o ten artykuł to było to czytanie nie "ponad" a znacznie poniżej mojego inelektu. Mimo to nie bolało za bardzo. Widzę za to, że ty masz ból dupy straszny, bo atakujesz tutaj każdego, kto nieprzychylnie skomentował te wypociny. Czyżby autor miał "lewy" profil… :P

 8. Badania naukowców dowodzą, że duża część społeczeństwa nie potrafi czytać i słuchać ze zrozumieniem. Najwyraźniej ta przypadłość dopadła autora tego artykułu. Więc jako widz PodziemnaTV informuje: 1. PodziemnaTV nie ma nic wspólnego z KNP – jej twórca nie jest członkiem tej partii i nie promuje programu KNP lecz głosi racjonalizację systemu podatkowego. 2. W swoich teoriach wielokrotnie podnosi postulaty wręcz lewicowe (solidarność z najsłabszymi obywatelami), krytykuje idee podatku pogłównego (czego autor tego artykuły nie był łaskaw zauważyć). 3. Faktycznie, wyliczenia pokazane w tym odcinku były uproszczone – ale to nie był projekt budżetu państwa a jedynie demonstracja, że tzw. filary państwa opiekuńczego kosztują mniej niż połowę tego co zabiera nam rząd (zwracam uwagę na magiczne słowo "to jest tylko przykład" które pada w filmie). 4. Składka do ZUS absolutnie nie różni się niczym od podatku – nie ma więc żadnej różnicy czy odprowadzimy ją do US czy do ZUS. ZUS de facto dubluje dziś US stanowiąc niepotrzebny koszt działania państwa. 5. Filmik pokazuje pełne obciążenia kosztowe pracy jakie ponosi pracodawca – przy pensji 2485 zł brutto wynosi ono dokładnie 2944 zł. 6. To nie PodziemnaTV wyciągnęła wartość średnią w obciążeniach podatkowych lecz ekonomista atakujący KNP, który próbował udowodnić, że 250 mld / 16 mln daje większą liczbę niż 650 mld / 16 mln. Podsumowując – autor artykułu nie ma pojęcia czym jest PodziemnaTV, obejrzał prawdopodobnie tylko ten jeden filmik, atakuje tezy, których Podziemna nigdy nie głosiło i nie potrafi nawet wygooglać kalkulatora kosztów płacy. To o czym ma być dyskusja?

 9. Molina Filip
  1. Właśnie będzie na odwrót, bo będzie coraz mniej emerytów z systemu zdefiniowanego świadczenia (do 1999), a coraz więcej tych ze zdefiniowanej składki i dofinansowanie emerytur z innych podatków będzie coraz mniejsze.
  2. To ty nie zrozumiałeś, bo chodzi o krytykę jaśnie "oświeconych" liberałow, którzy krytykując system jęczą durnie: "skoro podatki takie dobre, to czemu nie ma 100% stawek?".
  Korwiniści proponując obniżkę podatków i powołując się przy tym na krzywą Lolfera orają się sami. Ostatnie podwyżki akcyzy i VAT zwiększyły wpływy do budżetu. Obniżka PIT za czasów rządów PiS zmniejszyła je, czyli zupełnie na odwrót wobec korwinizmów: "obniżmy podatki, to będą wyższe wpływy".
  3. To jest krytyka tego, że spadek kosztów pracy (notabene i tak jednych z niższych w UE) dałby zysk pracownikowi. Kosiński pisze, że wcale nie musiałoby tak być, bo obecnie tak nie dzieje się, gdy ktoś zmienia umowę o pracę na umowę zlecenie.
  ————
  Jedyną niedołężność jaką KNP pokazuje, to intelektualną wewnątrz partii oraz swoich wyborców, którzy popierają tak populistyczny program i przyklaskują bezmyślnie każdej bredni JKM bez żadnej weryfikacji jego słów.
  Ten "chilijski cud" powoduje obecnie nędzę wielu tamtejszych emerytów zmuszonych do udziału w systemie podobnym do OFE. Thatcheryzm też miał wiele negatywnych stron.

 10. Obalić System Twoja krytyka nie pokazuje tego wysokiego poziomu ani tym bardziej kultury, więc przypuszczam, że go po prostu nie ma. Wyzywać każdy debil umie, nawet bieda-tropiciel urojonego komunizmu.

 11. 1. Podejrzewam, że autor zdaje sobie z tego sprawę, ale: PodziemnaTV sama często wspomina o KNP jako jedynej ciekawej partii w Polsce + wyznawcy Korwina szerują te uwłaczające inteligencji głupoty z regularnością katarynki. 2. Tak, dlatego twierdzi, że najbiedniejszym byłoby lepiej przy prywatnej edukacji czy służbie zdrowia. Bardzo lewicowe. 3. Nie były uproszczone – one były skrajną manipulacją, albo pokazem totalnego braku mózgu. Pokazanie tego w ten sposób świadczyłoby, że spokojnie można uciąć podatki o połowę, a i tak byłaby państwowa edukacja, służba zdrowia, świadczenia socjalne, wojsko etc. – niestety to jawne kłamstwo, bo nie wziął pod uwagę wydatków, których nijak nie idzie się pozbyć od razu (składka UE, obsługa długu publicznego, infrastruktura etc.), więc jakby obniżył podatki o połowę to żadnej państwowej edukacji, ani służby zdrowia by nie było. Pozostając na tym samym poziomie merytorycznym mogę powiedzieć, że niektórzy autorzy PodziemnaTV są niedorozwinięci, ale to tylko "taki przykład", więc nie muszę tego udowadniać, ba, nie musi mieć to nic wspólnego z rzeczywistością. 4. Różni się tym, że składka na ZUS obliguje państwo do wypłacenia emerytury, za to zapłata podatku nie obliguje państwa do niczego konkretnego. 6. To raczej atak na fanów pogłównego. Korwin przecież chce spłacić długi ściągając kasę z pogłównego, więc tak, dla większości obywateli okaże się to wydatek dużo wyższy niż to co płacą dzisiaj.

 12. Piotr Trzpil Co do Chile – http://www.trystero.pl/archives/4507 tu świetny artykuł. Może wreszcie banda kuców (do tego mająca śmiałość wyrzucać komuś brak znajomości historii!) zapozna się z tym o czym bredzi. Ani Pinochet nie był zbawcą narodu, ani takim ultraliberałem o jakim mówicie. Właściwie to post Molina Filip to typowy zlepek kanapowskich omamów – jest Krzywa Laffera (cóż z tego, że w kompletnie mylnym użyciu? Dla informacji – nie wynika z niej, że zawsze obniżka podatków podniesie dochody, założenie że miałby mieć to miejsce w Polsce jest absurdalne), jest Pinochet, jest Thacher, jest oranie lewicowej logiki. Brakuje tylko cytryn na Grenlandii i analfabety Lincolna.

 13. Piotr Trzpil

  Twoją alternatywę widzimy dookoła. To co dzieje się w kraju (europie i na świecie z resztą też) prowadzi do głośnego zakończenia tej całej socjalistycznej historii. nawet nie chce mi się wypunktowywać znów odpowiedzi. Przyklaskuj temu co się dzieje i miłego oglądania TV.

 14. Molina Filip To, co dzieje się w Polsce i na świecie to neoliberalizm bliższy temu, co chce osiągnąć Korwin niż socjaliści.
  Nie ma w Polsce socjalizmu i nigdy nie było (PRL był kapitalizmem państwowym), bo nie można socjalistycznym nazwać kraju, gdzie jest tak słabo progresywny PIT, niska kwota wolna od podatku, największe wpływy do budżetu generuje VAT, zasiłki są niskie i słabo dostępne, i do tego przedstawiciel obozu rządzącego jeszcze chełpi się, że utrącił poprawkę dającą darmowe leki najuboższym emerytom.
  Nie każda ingerencja państwa w życie obywateli jest socjalistyczna, ale pojęcie tego przekracza intelekt każdego korwinisty z ich krulem na czele.
  Miłego przyklaskiwania głupawym memom tworzonym przez gimbusów i walki z urojonym polskim socjalizmem.

 15. Piotr Trzpil
  w 80 % masz racje. Dowodzi to jedynie temu, że obecna klasa polityczna nawet socjalizmu porządnie nie potrafi wprowadzić. Sam zamysł jest, ludziom się obiecuje, demokratycznie większość mniejszości ustala prawo wszyskim mając dla każdego indywidualne podejście, ludzie nie umierają pod płotem, nie wykonuje się kar śmierci bo przecież tak nie wolno, państwo coraz bardziej się zadłuża ale co tam.. prezerwatywy i in vitro dla każdego!!

  Gratuluje umysłu, skoro marnie oceniasz poziom intelektu człowieka, który więcej widział niż Ty wiesz.

 16. Molina Filip Rząd PO nawet nie udaje, że chce socjalizmu. Wielu byłych UPR-owców robi w nim karierę. Niejaki Święcicki n. t. progresywnego PIT ma takie samo zdanie jak korwiniści. Konkluzja jest prosta – nie wszystko co kuce nazwą, jest socjalizmem.

  Mam wymienić intelektualistów, których korwiniści z góry hejtują nie rozumiejąc tylko dlatego, że mają inne poglądy?
  Tak, marnie oceniam intelekt JKM, który wielokrotnie kłamał i zmyślał w swoich wypowiedziach a robi z siebie ostatniego sprawiedliwego.

 17. no dziwne piotrus ze nie napisales nic o sobie, ja bym tylko po tym artykule zanlazl kilka epitetów i moze ja jako szary czlowiek kilka nawet madrych opisujacych twoj "stan wewnetrzny".
  Chcialbym to konstruktywnie skomentowac ale wlasnie uswiadomilem sobie ze stracilem te kilka cennych minut na czytanie i wlasnie teraz pisania komentarza do Twojego belkotu (i kilka na smiech z kreceniem glowy)
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ