UDOSTĘPNIJ

Po imprezie Graffiti Jam w Krośnie doszło do interwencji prokuratury. Wszystko przez twórczość jednego z grafficiarzy, który „poderżnął” gardło muzułmaninowi i dopisał „F*ck islam”.

Tematyka prac Graffiti Jam była dowolna. Portal Krosno24.pl informuje, że cała akcja miała miejsce przy ul. Batorego. Artyści malowali na lokalnych garażach, których właściciele wyrazili na to zgodę.

Jedno z wykonanych graffiti zwróciło uwagę prokuratury. Chodzi o wizerunek muzułmanina, któremu podrzynane jest gardło. Malowidło okraszone jest napisem „f*ck islam”. Nie pomogły tłumaczenia organizatorów, że powinno się interpretować dzieło jako żart. Wcześniej ponoć nie zauważono kontrowersyjnego elementu.

Prokurator już wkracza do akcji i przekonuje, że jest to mowa nienawiści. Postępowanie będzie prowadzone w oparciu o artykuł 256 Kodeksu Karnego o treści:

art. 256
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

Uwagę zwraca przede wszystkim paragraf trzeci, czyli dopuszczania się czynu zabronionego w ramach działalności artystycznej.

graffiti

fot. Damian Krzanowski/krosno24.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNiemcy mają dosyć imigrantów. Chcą wprowadzić kontrole na granicach
Następny artykułLewica chce pytania o religię w referendum
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również