UDOSTĘPNIJ
fot. twitter/quest-france

Sąd w Rennes we francuskiej Bretanii zdecydował, że pomnik papieża Jana Pawła II położony w niewielkiej miejscowości Ploermel musi zostać usunięty ponieważ jego ustawienie w miejscu publicznym jest sprzeczne z francuską konstytucją i zasadą laickości kraju.

Jak przekonywał Sąd układ i wymiary (ośmiometrowy pomnik papieża pod łukiem, na którym widnieje ogromny krzyż) pomnika mają charakter ostentacyjny co uderza w francuską konstytucję akcentującą laicki charakter Republiki Francuskiej i ustanowionemu prawu mówiącemu o rozdziale Kościoła od państwa.

Władze Ploermel mają dokładnie pół roku na wykonanie wyroku sądu jednak jak już zapowiedział mer miasta Patrick Le Diffon, wykorzysta on wszystkie możliwości prawne by nie dopuścić do usunięcia pomnika. Jak wskazuje włodarz – za ostentacyjne Sąd uznał łuk i krzyż i według jego opinii ich usunięcie jest wystarczające i z takim argumentem będzie składał apelację od wyroku.

Problemy z pomnikiem Jana Pawła II w Ploermel zaczęły się już w 2010 roku gdy wyszło na jaw, że publiczna subwencja w wysokości 4,5 tys. euro przekazana na budowę monumentu została przyznana niezgodnie z prawem.

bh, źródło: tvp.info

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSzumlewicz i Muszyński ostro o kandydatach na prezydenta
Następny artykułCzy porwanie dziecka jest łatwe? Szokujący eksperyment (video)
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również