UDOSTĘPNIJ
fot. pixabay

Fińskie władze planują wprowadzić „bezwarunkowy dochód podstawowy” dla każdego obywatela bez względu na to czy pracuje czy nie. Jeśli zamierzenia Finów dojdą do skutku to ich kraj będzie pierwszym na świecie państwem z gwarantowanym wynagrodzeniem.

W ubiegłym tygodniu fiński zakład ubezpieczeń społecznych przedstawił plan wprowadzenia w życie „bezwarunkowego dochodu podstawowego” na poziomie 800 euro miesięcznie dla każdego obywatela, bez względu na to czy pracuje czy nie oraz na to jak wysokie są jego zarobki.

Jak oblicza fiński zakład ubezpieczeń, koszt funkcjonowania „bezwarunkowego dochodu podstawowego” wyniósłby rocznie ok. 52 miliardów euro.

Wynagrodzenie dla każdego Fina zacznie funkcjonować najprawdopodobniej już od listopada bieżącego roku. Początkowo będzie to 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.

Wprowadzenie podobnego rozwiązania jest rozważane w Szwajcarii gdzie odbędzie się w tej sprawie referendum w przyszłym roku. Proponowany bezwarunkowy dochód podstawowy w Szwajcarii to 2500 franków miesięcznie dla dorosłych oraz 625 franków dla niepełnoletnich.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: money

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również