UDOSTĘPNIJ
źródło: pexels.com

Ta historia nadaje się na scenariusz dla hollywoodzkiego hitu. Dwóch lekarzy, którzy uratowali życie tysięcy osób. Wszystko przez idealnie obmyślony przekręt i fałszywe bakterie, które wywoływały przerażenie.

Aż dziwne, że ta historia nie jest powszechnie znana w całej Polsce. Mowa o wyczynie, którego dokonało dwóch polskich lekarzy – Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz. Ci uratowali życie ponad 8 tys. osób, którzy zostali ocaleni przed zagrożeniami okupacji nazistowskich Niemiec.

Historia ta ma swój początek w 1942 roku w Rozwadowie. Wówczas Matulewicz odkrył niegroźną dla człowieka bakterię Proteus OX-19, która podczas badań na tyfus, dawała wynik pozytywny. Lekarze postanowili zaszczepić wszystkich mieszkańców miasta i okolic roztworem zawierającym te bakterie. Następnie ich próbki krwi wysłali do niemieckich laboratoriów.

Przerażeni sytuacją Niemcy zablokowali wjazd do miasta i wyjazd z niego. Dzięki temu od początku 1942 roku okupacja całkowicie omijała Rozwadów. Niemcy zaczęli jednak nabierać podejrzeń w 1943 roku, gdy okazało się, że poziom śmiertelności wcale się nie podwyższył, choć w mieście panować miała epidemia. Wysłano do Rozwadowa kontrolę, która miała zbadać sytuację w mieście – dwóch praktykantów i jednego lekarza.

Na miejscu Łazowski i Matulewicz bardzo serdecznie przyjęli Niemców. Podczas suto zakrapianej imprezy spili lekarza, a wówczas zabrali dwóch praktykantów do osób naprawdę chorych na tyfus. Niemcy byli tak przerażeni, że kolejnego dnia z samego rana zwinęli się do Rzeszy. Dzięki temu przekrętowi udało się utrzymać w mieście spokój do końca wojny.

Łazowski, który był mózgiem całej akcji, musiał uciekać z Rozwadowa już w 1944 roku, kiedy wyszły na jaw jego powiązania z AK. Przeżył jednak wojnę, a w 1958 roku wyjechał do USA. Tam zyskał tytuł profesora pediatrii i stał się prawdziwym autorytetem naukowym. Zmarł w 2006 roku w miejscowości Eugene w stanie Oregon.

źródło: cozahistoria.pl

Ta kobieta miała obawy przed sesją z narzeczonym, ale efekt PODBIŁ SERCA internautów!


Te zdjęcia Ania Przybylska opublikowała niedługo przed śmiercią!

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również