UDOSTĘPNIJ
fot. 44444 z wykop.pl

Fanatycy stołecznego klubu piłkarskiego Legia Warszawa w głupi sposób zbezcześcili rondo imienia Stanisława Sedlaczka, twórcy polskiego harcerstwa i ofiary niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

Na jednym ze słupów podtrzymujących wiadukt nad rondem im. Sedlaczka pojawiło się graffiti przedstawiające herb Legii Warszawy w towarzystwie Wolfsangel (Wilczy Hak), który był symbolem nazistowskich oddziałów Waffen-SS. Na graffiti pojawiła się także nazwa „White Legion”, z którą identyfikują się najzagorzalsi kibice klubu.

Na całe szczęście bezczeszczące pamięć Sedlaczka graffiti zostało szybko usunięte przez służby porządkowe stolicy.

Stanisław Sedlaczek był współtwórcą Harcerstwa Polskiego w czasie niemieckiej okupacji. W 1941 został aresztowany i umieszczony w katowni na Pawiaku, kilka miesięcy później trafił do niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau gdzie niedługo potem zginął.

Internauci znaleźli też szalik Legii z Wilczym Hakiem. Odwoływanie się do tego typu symboli przez część kibiców stołecznego klubu jest o tyle dziwne, że fani Legii wielokrotnie urządzają happeningi, w których oddają hołd ofiarom III Rzeszy (chociażby Powstańcom Warszawskim).

szaliki

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również