UDOSTĘPNIJ
Fot. Youtube.com

Jak wynika z sondaży exit poll, wybory do parlamentu Katalonii zdecydowanie wygrały formacje opowiadające się za pełną niepodległością regionu. Ugrupowania proniepodległościowe mogą liczyć razem na ponad 70 mandatów w parlamencie liczącym 135 członków.

Katalonię zamieszkuje 7,5 mln osób, z czego 5 mln jest uprawniona do głosowania. Wszyscy zgodnie uznają, że te wybory to był tak naprawdę plebiscyt, w którym mieszkańcy Katalonii mieli wypowiedzieć się na temat tego, czy chcą odłączenia terytorium, które zamieszkują od Hiszpanii.

Z sondaży wynika, że zwolennicy secesji odnieśli zwycięstwo, a liderzy proniepodległosciowych formacji zapowiadają już, że ogłoszą niepodległość Katalonii.

Mariano Rajoy premier Hiszpanii jest jednak zdania, że Katalończycy nie mają prawa podjąć takiej decyzji i jeśli takowa zapadanie, to zostanie zaskarżona w Trybunale Konstytucyjnym.

Z kolei hiszpańscy socjaliści straszą Katalończyków, że jeśli ci odłączą się od Hiszpanii, to przestaną być członkami Unii Europejskiej.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds, źródło: Onet.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRosyjski ambasador: Polska jest winna wybuchu II Wojny Światowej
Następny artykułZbiegł więzień. Wykonywał prace w parafii, mocno zranił proboszcza
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również