UDOSTĘPNIJ
nowy rząd Niemiec

Cała Europa z przerażeniem patrzy na sytuację w jednym z najważniejszych państw starego kontynentu. Zawiązuje się duża koalicja. Wreszcie powstanie nowy rząd Niemiec. Obraz polityki naszego zachodniego sąsiada nie napawa jednak optymizmem.

Od wyborów w Niemczech minęło już wiele miesięcy. Mimo to nadal nie powstał tam rząd większościowy. Pozostająca dotąd w koalicji z rządzącym blokiem CDU/CSU socjaldemokracja odmówiła początkowo rozmów z zwycięską chadecją Angeli Merkel

ZOBACZ TAKŻE: Zatrzęsło Europą! Znamy wyniki wyborów w Niemczech

Teraz jednak te dwie wielkie niemieckie partie spotkały się na rozmowach, które dotyczyły uchodźców, budżetu oraz najbliższej przyszłości całej Europy. Ugrupowania wyraziły zgodę na przyjęcie 28-stronicowego planu, który według niemieckich polityków stanowiłby podstawę do przełamania impasu w rozmowach koalicyjnych.

Będzie nowy rząd Niemiec

Już w sobotę konserwatywny blok chadecki CDU/CSU Angeli Merkel rozpoczął negocjacje w sprawie ewentualnego sformowania koalicji z Socjaldemokracją (SPD), która kierowana jest przez Martina Schulza.

Jeśli wynik będzie owocny, może utorować drogę do utworzenia koalicji dwóch największych partii. Teraz politycy bloku Angeli Merkel pochwalili się wypracowanym 28-stronicowym dokumentem, który będzie podstawą do dalszych negocjacji, a w końcu może powstania nowego rządu

Wiele, wiele godzin żmudnej pracy jest zawartych w tych 28 stronach – przekazała polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Julia Klockner.

ZOBACZ TAKŻE: Horror Merkel. Wygrała wybory, ale stała się celem „große Jagen”

Merkel traci władzę

Chociaż niemieccy konserwatyści z nadzieją patrzą na postępy w rozmowach koalicyjnych, to inne państwa europejskie, w tym Polska, nie są sytuacją zachwycone. Pozycja CDU/CSU jest na tyle słaba, że aby sformować rząd, będą musieli pójść na wszelkie ustępstwa.

Konieczne może okazać się przyjęcie niezwykle ciężkich warunków, które postawi Martin Schulz i jego SPD. To zaś oznacza znaczne osłabienie pozycji Angeli Merkel, a być może nawet całkowitą utratę samodzielnej, realnej władzy.

Obecna kanclerz Niemiec w każdej swojej decyzji będzie musiała liczyć się z warunkami Schulza w obawie przed zerwaniem koalicji. Tymczasem politolodzy i eksperci niejednokrotnie już podkreślali, że Angela Merkel jest nie tylko najlepszym niemieckim przywódcą z perspektywy Polski, ale też całej Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Koszmar Merkel. Nawet jak wygra wybory to może nie zostać kanclerzem

Osłabienie jej wpływów lub utrata przez nią władzy oznaczać może dla Polski i dla całej Europy ogromne zawirowania. Oczekiwać można poważnej liberalizacji prawa migracyjnego, a także tych aspektów prawnych, które należą do kategorii światopoglądowej i sumienia.

źródło: www.rt.com

Jakie sekrety skrywa przeszłość Merkel? 10 nieznanych faktów z życia kanclerz


Po czym poznać, że jesteś wyjątkowo inteligentny? Oto 10 cech!

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również