UDOSTĘPNIJ

Wirus zika kontynuuje swój śmiertelny marsz przez kraje Ameryki Południowej. W Kolumbii zarażonych jest już ponad 25 tysięcy osób, ponad 3 100 z nich, to ciężarne kobiet – oznajmił tamtejszy prezydent Juan Manel Santos.

Objawy zarażenia wirusem zika mogą być całkiem niewidoczne lub sprawiać wrażenie stosunkowo niewinnych, przypominających zwykłe uczulenie: gorączka, wysypka, pieczenie oczu… Nie należy jednak dać się zwieść. Wirus jest śmiertelnie niebezpieczny, zwłaszcza dla kobiet w ciąży oraz ich dzieci.

Małogłowie, paraliż ciała… Nie wiemy dokładnie, czym jest wirus zika.
Rząd w Brazylii bada powiązania między epidemią wirusa, a ponad czterema tysiącami przypadków urodzeń z małogłowiem, jakie odnotowano w tym kraju. To przypadłość, która objawia się dokładnie tak, jak wskazuje nazwa i może być jednym z efektów zarażenia ciężarnej kobiety lub dziecka wirusem zika. Jak na razie, możemy być pewni, że zika był przyczyną w 17 przypadkach, jednak ciągle prowadzone są kolejne badania.

Syndrom Guillain-Barre to następna choroba, która może być skutkiem zarażenie wirusem zika. Osłabia on mięśnie i może prowadzić do paraliżu ciała. Naukowcy ciągle badają połączenie między wzrostem przypadków, a szalejąca w Ameryce Południowej epidemią zika.

WHO: Europa powinna się przygotować
O wirusie zika wiemy niezwykle mało. Pewnym jest, że przenoszony jest przez komary Aedes albopictus i pozostaje szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych. Jak alarmuje World Health Organization, państwa Europy, zwłaszcza te, w których występuje komar Aedes, powinny przygotować się na możliwą wiosną epidemię na starym kontynencie. Które to?

W Europie komar Aedes pojawił się w 1975 na południu i systematycznie przesuwa się na północ i zachód, zasiedlając kolejne kraje. Stabilne populacje potwierdzono w Albanii (1975), Włoszech (1990), Francji (1998), Belgii (2000), Grecji (2000–2001), Czarnogórze (2001), Hiszpanii (2003), Szwajcarii (2003), Chorwacji (2004), Holandii (2005), Słowenii (2005), Bośni i Hercegowinie (2005), Monako (2006 i w Bułgarii (2011) W  2007 roku został zaobserwowany w Niemczech, ale nie potwierdzono jego aklimatyzacji w tym krajuW Polsce jeszcze nie stwierdzono występowania gatunku Aedes albopictus.

źródło: Reuters; Aedes albopictus. Global Invasive Species Database

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułProtestowali przed Pałacem. Nagle prezydent zaprosił ich do siebie
Następny artykułSzef MSZ: Polska rozważy pomoc Macedonii
Maksymilian Tomanek

Wytykam politykom hipokryzję, kłamstwa i manipulacje

Zobacz również