UDOSTĘPNIJ
fot. kremlin.ru

Wrak rządowego samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w pobliżu lotniska Siewiernyj w Smoleńsku do dziś pozostaje w Rosji. Od czasu katastrofy smoleńskiej kolejne rządy RP próbują go odzyskać. Jak dotąd – nieskutecznie. Wszystkie próby nawiązania w tej kwestii współpracy ze stroną rosyjską kończą się stwierdzeniem, że w Rosji wciąż trwa śledztwo w sprawie katastrofy, a wrak jest najważniejszym dowodem.

Tak długo, jak wrak nie wróci do Polski – nie może zakończyć się także śledztwo polskiej prokuratury wojskowej. Wygląda jednak na to, że czas oczekiwania na wrak może ulec gwałtownemu skróceniu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął współpracę z  jednym z najlepszych prawników świata, ekspertem do spraw prawa międzynarodowego i człowiekiem, „który dokonuje niemożliwego”.

Luis Moreno-Ocampo – były prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze został poproszony przez ministra Antoniego Macierewicza o pomoc w negocjacjach ze stroną rosyjską. W zeszłym tygodniu strony podpisały umowę.

Luis Moreno-Ocampo pochodzi z Argentyny i tam właśnie, w latach 80. zbierał pierwsze doświadczenie w procesach najważniejszych osób w państwie. Był oskarżycielem w procesie Jorge Rafaela Videli – argentyńskiego przywódcy wojskowego, który w latach 1976-81 stał na czele junty wojskowej rządzącej krajem. Później Ocampo został szefem prokuratorów przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. W swojej karierze bronił m. in. Diego Maradony i współpracował z wielkimi międzynarodowymi korporacjami, takimi jak gigant tytoniowy Philip Morris.

Obecnie Ocampo będzie zajmował się niuansami prawa międzynarodowego na linii Polska-Rosja. Jego zadaniem jest pomoc w odzyskaniu wraku Tu-154M, w którego katastrofie zginęli prezydent Lech Kaczyński z żoną i wielu najwyższych urzędników państwowych. Jak sam twierdzi, nie zamierza stawać po żadnej ze stron.

– W mojej pracy (…) najważniejsza jest prawda. Wiem, że kiedy Polska odzyskała wolność, to Polacy odczuwali te same emocje, co Argentyńczycy, kiedy skończyły się rządy wojskowej dyktatury. Miałem okazję przekonać się, w jaki sposób prawda zmienia oblicze kraju – mówi Moreno-Ocampo.

Źródło: wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.dziennik.pl

5 KOMENTARZY

  1. i tak nie odzyskają i tak i nikt się za nami nie wstawi.
    nikt dupy nie będzie za nas dupy bezinteresownie nadstawiał.

  2. A PO CO MAJĄ ODZYSKIWAĆ. ŻEBY POJAWIŁY SIĘ KOLEJNE DOWODY ŻE TA TRAGEDIA TO WINA CHORYCH AMBICJI KACZORA I ZŁAMANYCH PROCEDUR.

    PRZECIEŻ CI LUDZIE DALEJ PRÓBUJĄ NAM WCISKAĆ ŻE TO BYŁ ZAMACH, CHOCIAŻ SĄ DOSTĘPNE NAGRANIA Z KABINY PILOTÓW, GDZIE JASNO ONI MÓWIĄ ŻE NIE MA PRAWIE SZANS NA LĄDOWANIE, I SŁYCHAĆ GŁOS JAKIEGOŚ PODPITEGO OFICJELA KTÓRY ICH DO TEGO ZMUSZA.

  3. Nawet jeśli się go odzyska, jest już w takim stanie że nie możliwym będzie wyciągnięcie wniosków czy odtworzenie przebiegu wypadku lotniczego.

    Więc teraz,to już po prostu bez różnicy.

  4. Putin olewa ana Ocampo tak jak i Macierewicza Panem Ocampo nie zajmie sie nawet sprzątaczka . Brak poczucia realiów i roporcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ