UDOSTĘPNIJ

1 marca jest Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całej Polsce będą organizowane marsze, biegi i wystawy, w miejscowościach od Warszawy po Pleszew. 

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dla jednych są wielkimi bohaterami, inni nie chcą ich czcić mówiąc, że w swej walce dopuszczali się zbrodni.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, „które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.” Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

W 2009 roku organizacje kombatanckie zwróciły się do Sejmu o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Projekt został wsparty przez kluby PiS i PO. Inicjatywę ustawodawczą podjął ś.p. Lech Kaczyński. Ustawa miała być hołdem dla „żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego, prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt, choć uchwalenie nowego święta przeciągało się. Do porozumienia doszło w 2011 roku.

Portal wpolityce.pl sporządził listę obchodów. Jest dostępna pod tym linkiem.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułUSA: Złodzieje za karę wystawiani na widok publiczny
Następny artykułPoseł PO twierdzi, że wpadka Komorowskiego to wina Japończyków
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również