UDOSTĘPNIJ
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

To najwyższy czas, aby spojrzeć na datę ważności swojego dowodu. W sumie 8 mln Polaków będzie musiało wymienić w tym roku najważniejszy, poświadczający tożsamość dokument. Część z nich powinna zrobić to już 14 czerwca.

Od początku tego roku wnioski o nowy dowód złożyło już 5 mln. Polaków. Tylko w tym miesiącu data ważności dokumentu kończy się 356 tys. z nas. Na szczęście, Ministerstwo Cyfryzacji wyszło z inicjatywą, która usprawnia i ułatwia jego wymianę.

Nowa wersja elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego jest już dostępna w sieci. Należy tylko wejść na stronę obywatel.gov.pl i zalogować się Profilem Zaufanym. W ten sposób możemy złożyć wniosek o nowy dowód. Można go aktywować zdalnie, wykorzystując bankowość elektroniczną.

W formularzu, który pojawi się na stronie, należy podać powód złożenia wniosku, wskazać urząd i załączyć zdjęcie.

Jedynym utrudnieniem w systemie jest fakt, iż nie wszystkie banki pozwalają na opłacanie wniosku drogą elektroniczną. Bez wychodzenia z domu wniosek złożyć mogą klienci KO BP, Inteligo, Pekao, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium oraz użytkownicy platformy Envelo.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 2019 roku wprowadzone zostaną dowody z z warstwą elektroniczną. Dokument w wersji z chipem funkcjonuje już w niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nowe dowody osobiste otrzyma 31 mln Polaków.

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również