UDOSTĘPNIJ

Kim tak naprawdę jesteśmy? Co odróżnia nas od zwierząt, roślin, kamieni? Cały świat zbudowany jest z tej samej materii, atomów cząsteczek połączonych w ten lub inny sposób. Wyższość gatunku ludzkiego nie ma podłoża w budowie fizycznej, podmiotowość człowieka bierze się z wiary ? wiary, iż życie każdego ma jakiś niepowtarzalny sens. Dla jednego celem jest życie wieczne, dla innego miłość, jeszcze dla innego spełnienie zawodowe.

Każda wiara łączy w sobie poświęcenie własnego szczęścia dla wyższych zasad będących fundamentem kanonu moralnego. Abstrahując od religii ? czy to rzymskokatolickiej, czy prawosławnej ? zawsze oddanie życia za drugiego człowieka jest przejawem nieskończonego dobra, zabicie człowieka zaś ? przeciwnie. Ludzie inaczej niż materia nieożywiona czy nawet zwierzęta potrafią postępować wbrew prawo fizyki, wbrew instynktowi i dążyć do wyznaczonego celu opierając się na przyjętych wartościach.

Naturalna podmiotowość człowieka automatycznie implikuje coś, co dzisiaj niestety dla wielu oczywiste nie jest ? to państwo jest dla obywatela, a nie obywatel dla państwa. Deprecjonowanie wspomnianych w powyższym akapicie wartości, wiary w człowieka czynione przez środowiska libertyńskie związane przede wszystkim z Januszem Palikotem (ale oczywiście nie tylko) ma jeden mało zauważalny skutek ? ludzie przestają postrzegać siebie jako tych, dla których ma być tworzone prawo, jako tych, których to prawo ma chronić.

Jeszcze 100 lat temu wszechobecna inwigilacja ? ujawniona np. przez Edwarda Snowdena ? wywołałaby powszechny bunt, dzisiaj każdy przechodzi obok niej obojętnie. Podatki wynoszące wg wyliczeń Centrum Adama Smitha sumarycznie średnio 83% dochodów niegdyś nie byłyby do zaakceptowania ? ludzie zmietliby rząd, który je ustanowił z ziemią ? dzisiaj wielu powtarza sobie, że ich płacenie ?jest przejawem patriotyzmu?.

Odejście od wartości ? postulowana przez lewicę ateizacja właśnie ? prowadzi do wynaturzeń człowieczeństwa. Zdjęcie krzyża w Sejmie to tylko drobny jej przejaw, ale ważne są słowa prof. Wolniewicza ? ?skoro krzyż jest symbolem, to pusta ściana również jest symbolem czegoś?. Taka polityka wiedzie ostatecznie do zniewalania i kontrolowania każdego człowieka, każdego dnia, co gorsze za jego własnym przyzwoleniem.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułBratkowska opamiętaj się! Nie tędy droga.
Następny artykułCzy Ideologia Gender jest zagrożeniem dla cywilizacji?
Kamil Frydlewicz

Zawodowo web developer.
Prywatnie konserwatywny liberał.

Zobacz również