UDOSTĘPNIJ

Od 1 sycznia 2015 roku w Polsce obowiązuje nowa, wyższa pensja minimalna na poziomie 1750 złotych brutto, czyli 1286 złotych netto. Oznacza to wzrost o 70 złotych w porównaniu do poprzedniego roku. Podwyżka oznacza również wzrost innych świadczeń. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów pensja musiała wzrosnąć minimum o 51 złotych, jednakże koalicja PO-PSL postanowiła podnieść ją o 19 złotych więcej. Stawka dodatku za pracę w porze nocnej wynosi 2,19 złotych, a gwarantowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego pracowników na pełen etat wynosi 1208,06 złotych brutto (w pierwszym roku pracy).

Co najmniej 1400 zł brutto zarobi osoba zatrudniona na pełen etat na podstawie umowy o pracę w 2015 r., jeśli podejmuje ją po raz pierwszy.

Organizacje pracodawców zaakceptowały rozwiązania proponowane przez rząd. Związki zawodowe, postulowały pensję minimalną przynajmniej na poziomie 1797 zł brutto. Według OPZZ płaca powinna wynosić połowę średniego wynagrodzenia, czyli około 2000 zł miesięcznie.

źródło: lewica.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNFZ vs Porozumienie Zielonogórskie. Refleksje obywatela.
Następny artykułSejm nie zajmie się w tej kadencji blokowaniem pornografii w internecie
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również