UDOSTĘPNIJ

Jak donoszą włoskie media, coraz więcej Włochów decyduje się na imigrację „za chlebem” do Polski, którą zaczyna nazywać się tam „mekką Włochów” . Za główne powody takiego stanu rzeczy uważa się pogarszającą się sytuację gospodarczą we Włoszech oraz ogromne bezrobocie wśród młodych obywateli tego kraju, które sięga aż 50%.

Według oficjalnych statystyk z 2013 roku, do Polski rocznie przybywa ok. 7 tysięcy emigrantów z krajów Unii Europejskiej, najwięcej z Włoch. Jednak rzeczywista liczba jest z pewnością większa bo nie obowiązuje u nas obowiązek rejestracji w urzędach przez imigrantów.

Natomiast włoskie statystyki podają, że w Polsce aktualnie mieszka ok. 5 tysięcy Włochów (i te statystyki są zaniżone, nieoficjalne statystyki mówią o 10 tysiącach osób) co w porównaniu z poprzednimi latami świadczy o ogromnym wzroście zainteresowania Włochów naszym krajem w kontekście imigracji zarobkowej.

Powody, które sprawiają, że Włosi wybierają nasz kraj to niskie podatki, mniejsza niż we Włoszech biurokracja, łatwiejsze założenie firmy, elastyczny rynek pracy oraz fundusze europejskie, dzięki którym rozwija się polski rynek technologiczny co stanowi szansę na biznes dla młodych włoskich firm. Obecnie na polskim rynku funkcjonuje ok. 2 tys. włoskich firm i ich liczba ciągle rośnie.

Największymi bolączkami włoskich imigrantów w Polsce jest nauka naszego języka oraz pogoda.

źródło: natemat.pl

10 KOMENTARZY

  1. "Powody, które sprawiają, że Włosi wybierają nasz kraj to niskie podatki, mniejsza biurokracja, łatwiejsze założenie firmy, elastyczny rynek pracy" No to albo ja żyje w innym wymiarze, albo dostałem właśnie włoską czerwoną pigułkę objawienia rodem z Matrixa…

  2. cos pisac musza, a prawda taka, ze w polsce firma sie oplaca, bo tania sila robocza na zyski popyla… tu produkuja za zlocisze sprzedaja po euo walucie, czysty zysk… sraty-taty…. i mydlenie oczu ta emigracja zarobkowa ;)

  3. Karol Eliza Lubiatowscy im może i tak, ale polakom nie opłaca się prowadzić firmy we własnym kraju taka smutna prawda :( Największy wpływ na to, że większość ludzi pracuje w przedziale ~1200-1800 netto (czyli ta tania siła robocza) ma to iż w naszych realiach podatkowych większość firm ze small biznesu (bo to one nie korpo stanowią większość rynku) nie jest w stanie płacić pracownikowi przykład: 2500 netto na rękę, ponieważ by zapłacić chociażby te 2,5 tyś. netto pracodawca musi ponieść koszta w wysokości 4700zł (pensja brutto 3700zł + 1000zł ZuS) + podatek dochodowy 19% od pensji swojej i pracownika, wiec reasumując by pracodawca płacił te 2500 netto pracownik musi przynieść zysk przedsiębiorstwu w wysokości minimum 6 tyś złotych miesiąc w miesiąc by był opłacalny dla przedsiębiorstwa no i najważniejsze samego pracodawcy, który stworzył dla niego miejsce pracy, a znamy nasze polskie realia jest to cholernie ciężkie do osiągnięcia i winę za to ponosi nasz rząd, post-komuchy socjaliści, którzy biorą się za rządzenie państwem kapitalistycznym. To nie może działać!!!

  4. A ja bym wolał by nikt nie przyjeżdżał a już na pewno nie w celu zakładania firm dla siebie by potem się nachapać i wrócić z powrotem do ojczyzny. Mają problemy podobnie jak my z śmieciówkami tyle ,że u nich jest o tyle dobrze ,że na akcje jest reakcja a u nas na akcje jest brak reakcji. U nich 50% bezrobocia wśród młodych a u nas to co Las Vegas pewnie też jest koło tego. Niech obywatele Unii w swoich krajach głosują dalej na lewicowe Partie to będzie ,,tylko lepiej" . Zgodzę się tylko z jednym co napisał Jędrzej Ziółkowski lepsi imigranci z Europy niż Muzułmanie czy Arabowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ