UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia

W ostatnich dniach głośno było o prowokacji Stanów Zjednoczonych polegającej na wpłynięciu flagowym okrętem bojowym na wody, które władze Chin uważają za swoje terytorium. Teraz w odwecie doszło do przejęcia amerykańskiego samolotu.

Do incydentu miało dojść w minioną środę jednak dopiero teraz ujrzał on światło dzienne. Agencja Reutera podała, że Chińczycy przechwycili amerykański samolot zwiadowczy na Morzem Południowochińskim.

Jeden z dwóch chińskich myśliwców przechwytujących amerykański samolot zwiadowczy P-3C miał zbliżyć się do niego na jedyne 180 metrów. Pentagon określił tę sytuację jako ,,niebezpieczną i nieprofesjonalną”.

Druga chińska maszyna leciała przed amerykańską nie dając jej możliwości ucieczki. Sytuacja miała trwać blisko 20 minut.

Wyrazimy swoje zaniepokojenie poprzez odpowiednie kanały przy chińskim rządzie – skomentował sytuację rzecznik resortu obrony USA – Gary Ross.

Amerykanie przypominają, że analogiczna sytuacja w 2001 roku doprowadziła do śmierci pilota chińskiego myśliwca J-8 oraz awaryjnego lądowania amerykańskiego samolotu zwiadowczego E-P3. Chińczycy z kolei uważają, że bez prowokacji nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nie dochodziłoby do tego rodzaju incydentów.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również