UDOSTĘPNIJ
Fot. Public Domain Pictures (George Hodan) - Wikipedia (Prawo i Sprawiedliwość)

Jak podaje gazeta.pl, poseł PiS Stanisław Pięta wpadł na przedziwny pomysł. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości lobbuje bowiem za wprowadzeniem tzw. obywatelstwa kapitałowego, którego założeniem jest uiszczenie opłaty za uzyskanie statusu Polaka. 

Podobne rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech, gdzie w zamian za 250 tys. euro zainwestowane w państwowe obligacje przydziela się obywatelstwo. Był to sposób premiera Orbana na walkę z kryzysem. Z programu tylko w ubiegłym roku skorzystało ponad 16 tys. osób.

Korupcjogenny proceder

Zdecydowanym przeciwnikiem węgierskiego modelu jest Profesor Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który twierdzi, że obywatelstwo kapitałowe niesie duże zagrożenie korupcyjne oraz jest mało transparentne.

Poseł Pięta uznał jednak, że warto wypróbować je na polskim gruncie i nawet napisał w tej sprawie list do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka sugerując, że Polska powinna podążać drogą Węgier, którym, jego zdaniem, program przyniósł znaczne korzyści.

Osoby, które uzyskałyby polskie obywatelstwo w ten sposób miałyby jednak zostać poddane szczegółowej kontroli, a dowód osobisty dla obywatela kapitałowego miałby być wydawany na pięć lat. W dokumencie znajdowałaby się adnotacja o rodzaju narodowości. Osobie z tego rodzaju obywatelstwem nie przysługiwałoby jednak prawo wyborcze. Nie byłby na nią nałożony także obowiązek służby wojskowej.

Źródło: wprost.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

Oto szwajcarski pałac najbogatszego Polaka! Za ile go sprzedają? NIEWIARYGODNE!

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również