UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia commons - public domain pictures

Jak podają brytyjskie media, premier Theresa May zamierza ustalić datę, która wejdzie do kalendarza na Wyspach jako Dzień Brexitu (ang. Brexit Day). Ma on mieć podobną formułę do amerykańskiego Dnia Niepodległości i upamiętniać oficjalne opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Jak na tę kontrowersyjną decyzję zareagują przywódcy krajów wspólnoty?

Data Brexit Day ma pokryć się z dniem, w którym na terenie Wysp przestanie funkcjonować prawo unijne i zastąpi je jedynie prawo brytyjskie. Zanim to się stanie, nastąpić ma wniesienie przez Elżbietę II tzw. Wielkiej Ustawy Uchylającej, która anuluje Traktat Akcesyjny oraz zasadę wyższości prawa wspólnotowego nad krajowym.

Według mediów premier jest przekonana, że obie izby parlamentu uchwalą Ustawę. Dzień, w którym to rzeczywiście się stanie, ma być świętowany jako Brexit Day. Obchody planowane są z wielkim rozmachem, podobnie jak w przypadku Commonwealth Day.

Jeśli doniesienia dziennikarzy się potwierdzą, przywódcy krajów Unii Europejskiej na pewno będą wściekli. Nie dość bowiem, że Wielka Brytania nie przejmuje się w ogóle ich opinią i bezpośrednio odrzuciła sugestie dotyczące wysokich kosztów wyjścia ze wspólnoty, które mieliby pokryć, ale także cieszy się całym procesem. Jednocześnie nie wiadomo jak do końca na nowe święto zareagują sami Brytyjczycy. Premier Theresa May wydaje się być jednak zdecydowana na stanowcze, konkretne kroki.

 

8 KOMENTARZY

  1. Skoro tak straszą to musi im mocno zależeć. GB łożyła sporą kasę do unii, a jedyne co dostała to masa nielegalnych darmozjadów i brak samostanowienia.

  2. Dziennikarki Pikio coś często się wściekają. Jakby się umówiły. Naprawdę, język polski posiada dużo więcej określeń.

  3. Nie lubie Niemcow….ale jeszcze bardziej od Niemcow nie lubie angoli….no ale to by tu trzeba troche pomieszkac zebyscie zrozumieli sposob myslenia tych ludzi (a raczej niemyslenia)

  4. O czym to świadczy, a no tylko o tym że byli nie świadomi przystępując do UE. Bruksela powinna traktować ich jak Białoruś lub inne państwa z poza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ