UDOSTĘPNIJ

Ulicami Brukseli przeszło około stu tysięcy Belgów. Obywatele protestowali przeciwko planom oszczędnościowym nowego rządu. Doszło do zamieszek i ostrych starć z policją. 

Tłum ciskał kamieniami, petardami, a część demonstrantów podpaliła samochody. Policja odpowiedziała polewając protestujących wodą. Starcia z policją i ogień trawiący ulice na kilka godzin sparaliżowały komunikację w centrum miasta.

Demonstracja była organizowana przez belgijskie związki zawodowe. Była odpowiedzią na plany premiera Charlesa Michela, który rządzi Belgią od 11 października. Protesty mają potrwać do 15 grudnia, na kiedy to zapowiedziano strajk generalny.

Demonstranci są przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Mało tego, nie zgadzają się z planami, aby od 2015 r. płace i świadczenia społeczne nie były jak co roku indeksowane, co ma przyczynić się do wzrostu kosztów utrzymania.

Mało tego, belgijscy obywatele, którzy wyszli na ulice są oburzeni przewidywanym niższym dodatkom na dziecko, droższą edukacją, transportem publicznym oraz cenami energii.

Na demonstracji pojawiły się takiej oto hasła:

‚Ciężkie czasy dla pracowników, zła pogoda dla Belgii.”

„Praca do 67 lat – nie ma mowy.”

„Jestem smutnym klaunem, żyję w biedzie, a bogaci dzięki kryzysowi stają się bogatsi.”

źródło: wpolityce.pl

41 KOMENTARZY

 1. Właśnie pozbawiają nas wszystkiego a my milczymy bo boimy się że mogą zabrać jeszcze więcej,a to wielki błąd,teraz wystarczy tylko mądrze zagłosować, lub zagłosować ale trzeba ruszyć tyłki z kanapy bo głos nie oddany to głos stracony.

 2. Dlaczego w 12 milionowym państwie, 100 tyś osób potrafiło się wkurwić na to co robi władza a u nas nie? Dlaczego potrafimy manifestować swoją siłę, bez jakiejkolwiek logiki, dewastując Warszawę w dzień niepodległości? Dlaczego ludzie wyszli na ulicę żeby pokazać swój sprzeciw wobec ACTY, a nie wyszli jak rząd okradł nas z OFE czy umów śmieciowych?

 3. Dlaczego w 12 milionowym państwie, 100 tyś osób potrafiło się wkurwić na to co robi władza a u nas nie? Dlaczego potrafimy manifestować swoją siłę, bez jakiejkolwiek logiki, dewastując Warszawę w dzień niepodległości? Dlaczego ludzie wyszli na ulicę żeby pokazać swój sprzeciw wobec ACTY, a nie wyszli jak rząd okradł nas z OFE czy umów śmieciowych?

 4. Dlaczego w 12 milionowym państwie, 100 tyś osób potrafiło się wkurwić na to co robi władza a u nas nie? Dlaczego potrafimy manifestować swoją siłę, bez jakiejkolwiek logiki, dewastując Warszawę w dzień niepodległości? Dlaczego ludzie wyszli na ulicę żeby pokazać swój sprzeciw wobec ACTY, a nie wyszli jak rząd okradł nas z OFE czy umów śmieciowych?

 5. Dlaczego w 12 milionowym państwie, 100 tyś osób potrafiło się wkurwić na to co robi władza a u nas nie? Dlaczego potrafimy manifestować swoją siłę, bez jakiejkolwiek logiki, dewastując Warszawę w dzień niepodległości? Dlaczego ludzie wyszli na ulicę żeby pokazać swój sprzeciw wobec ACTY, a nie wyszli jak rząd okradł nas z OFE czy umów śmieciowych?

 6. Definicja Progres W Belgii się wku*wili, bo są cipkami, które nie przeżyją bez państwa opiekuńczego. To zepsuci ludzie, a nie jacyś uciskani i biedni jak np na Ukrainie – bo bez względu na to co myślimy o tym co wydarzyło się na Ukrainie, to jednak istniały pewne powody do tej rewolucji. No i jeśli Ukraińcy chcą mieć tak jak u nas, to rzeczywiście musi być u nich *słabo*.

 7. Każdy, pewnie nawet Pan Henryk powie, że TV kłamie i robi wodę z mózgu. Niestety za tymi słowami nie idą czyny. Ludzie nie myślą, a próżnie w ich tępych łbach niepostrzeżenie wypełnia telewizyjna papka.

 8. powinno się więcej jednak mówić jakie przekręty mają miejsce w Unii Europejskiej. Jak się tam marnotrawi pieniądze…. Zakładają białe rękawiczki I działają tak jak im wygodnie. Jest się nad czym zastanowić… To jest ognisko zapalne całego systemu.

 9. Związki zawodowe to terroryści walczący o przywileje i wygody dla grup zawodowych które reprezentują, a te przywileje i wygody to kosztem innych, więc muszą iść w górę podatki lub wiek emerytalny. Jak już w sercu UE takie szopki to strach pomyśleć co może u nas być po wyborach nadchodzących samorządowych.

 10. na OFE zarobiły tylko wielkie konsorcja finansowe. dymały nas od początku a nasz rząd sprzedał im naszą kasę za stołki. oni zarabiali nawet kiedy wartości jednostek spadały, a my zostalibyśmy z tym co ludzie w wielu innych krajach, gdzie wielkie instytucje finansowe zarządzają prywatnymi środkami "emerytalnymi". http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/koniec-ofe-rozmowa-prof-leokadia-oreziak tutaj też masz kilka argumentów … choć nie ze wszystkimi trzeba się zgadzać

 11. na OFE zarobiły tylko wielkie konsorcja finansowe. dymały nas od początku a nasz rząd sprzedał im naszą kasę za stołki. oni zarabiali nawet kiedy wartości jednostek spadały, a my zostalibyśmy z tym co ludzie w wielu innych krajach, gdzie wielkie instytucje finansowe zarządzają prywatnymi środkami "emerytalnymi". http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/koniec-ofe-rozmowa-prof-leokadia-oreziak tutaj też masz kilka argumentów … choć nie ze wszystkimi trzeba się zgadzać

 12. Definicja Progres paradoksalnie panowie zachowalismy sie dobrze. to co dzieje sie w brukseli teraz bylo zaplanowane na naszych ziemiach. nikkt nie spodziewal sie, ze polacy sa az tak przepracowani, ze ogolnie juz maja wyjebane. falyszywa flaga zatoczyla 3 kolo i peknie. i bedzie smiesznie. i bedzie pieknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ