UDOSTĘPNIJ
fot. wc - klapi

Na biegunach dochodzi do dziwnych zmian. Pogodowe anomalie spędzają sen z powiek ekspertom, a Polakom mogą przynieść… dużo śniegu na święta Bożego Narodzenia.

Według Narodowego Centrum Badania Śniegu i Lodu (NSIDC) w Boulder, Kolorado w tym roku na Arktyce przybywa zaskakująco mało lodu.

Jak widać na poniższym wykresie, śniegu przybywa wolno, a ostatnio zaczęło go nawet… ubywać. Ostatnio tak niski przyrost obserwowaliśmy w 1979 roku.

Szara linia (na wykresie poniżej) pokazuje średnią przyrostu lodu w latach 81-10, szara przerywana w roku 2012, a niebieska – obecnie. Jak widać 2016 rok będzie na Arktyce wyjątkowo ciepły.

Temperatura nad powierzchnią Oceanu Arktycznego jest obecnie nawet do 20 stopni Celsjusza wyższa niż normalnie o tej porze roku. Zdaniem profesor Jennifer Francis, ocieplenie Arktyki może wpłynąć na dokładnie odwrotne zjawisko w Europie.

Według Francis, tegoroczna zima w Europie będzie wyjątkowo mroźna. Możemy się też spodziewać dużych opadów śniegu, co z pewnością ucieszy miłośników białych świąt. Także w Ameryce Północnej można oczekiwać obniżenia temperatury.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również