UDOSTĘPNIJ
fot. flickr

Mimo wielu głosów sprzeciwu, Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało swój huczny program „Za życiem”. Polega on na płaceniu matkom za rodzenie niepełnosprawnych dzieci. 

Po przedstawieniu pomysłu rozdawania 4 tysięcy złotych za każde upośledzone dziecko, w internecie zawrzało. Przeciwnicy propozycji mówili, że to „przekupstwo” i „niskie zagranie”, mowa była również o tym, że PiS po raz kolejny lekką ręką wydaje zabrane w podatkach pieniądze.

Co ciekawe, projekt krytykowały organizacje pro-life, takie jak np. Ordo Iuris – odpowiedzialne za stworzenie głośnego projektu ustawy antyaborcyjnej. Ku zdziwieniu części komentujących, zupełnie inaczej zachowała się sejmowa opozycja.

Posłowie Platformy Obywatelskiej proponowali, aby 4 tysiące złotych otrzymało każde dziecko z niepełnosprawnością – bez względu na to, kiedy owa powstała. Także politycy PSL domagali się, aby do programu „Rodzina 500+” dorzucono jeszcze dodatkowe 500zł dla niepełnosprawnych dzieci. Obie poprawki opozycji zostały odrzucone.

Ostatecznie 4 tysiące złotych będzie przyznawane tuż po narodzinach dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Projekt przyjęto 267 głosami na tak, przy 140 głosach sprzeciwu. 21 posłów wstrzymało się od głosu.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również